Kútik pre majstrov

Existuje stále viac a viac ľudí, ktorí sú odvážni na to, aby prevzali domácu prácu a dodali interiéru sviežosť tým, že vy maľovali vnútorné steny alebo upravili fasádu. Svojpomocné maľovanie okrem stimulovania tvorivosti a pomáha uvoľňovať hormón šťastia po úspešnom dokončení projektu a je oveľa lacnejšie ako práca odborníka.

Tipy

1. Sanovanie nerovností a otvorov

Povrch, ktorý maľujete, musí byť dokonale hladký, ak chcete mať dokonalý výsledok. Brúsny papier je verným spojencom pri odstraňovaní nerovností. Stenu "brúste" zdola smerom hore, horizontálne, t.j.vodorovnými pohybmi. Na brúsny papier tlačte strednou silou - dostatočne silne na odstránenie nerovností, ale nie príliš silne, aby ste sa vyhli vzniku nových poškodení. Potom skontrolujte väčšie otvory. Môžete ich vyplniť vyrovnávacou hmotou a pamätajte, že aj túto časť je potrebné prebrúsiť.

2. Maskovacou páskou olepte všetky kúty, čím ich ochránite

Pred maľovaním stien ochráňte okraje páskou. Používajte maliarsku pásku, ktorá po odlepení nezanecháva na povrchu lepidlo, ako to býva pri obyčajnej samolepiacej páske. Aby ste zabránili podtekaniu pásky, jednoducho prejdite cez pásku maliarskou špachtľou, čím spod nej vyfúknete vzduch a pritlačíte ju na povrch.

3. Nezakrývajte podlahové plochy plastovými fóliami

Ak sa obávate, že počas maľovania zničíte svoje podlahy, radšej ich chráňte bavlnenou textíliou. Plastové fólie sa ľahko pretrhnú, farba na nich pomaly zasychá a následne ju roznášame nohami na ostatné povrchy. Hoci je tkanina drahšia, je určite účinnejšia, pretože absorbuje zvyšky farby a nepohybuje sa po podlahe. Ochrannú textíliu môžete kúpiť v metráži vo všetkých predajniach, ktoré sa špecializujú na predaj textílií.

4. Pred použitím umyte valček (aj rukoväť)

Ak ste si kúpili valček s oddeliteľnou rukoväťou, pred prvým použitím ich oddeľte a umyte ich vo vode s malým množstvom saponátu. Urobte to isté aj s "bežným" valčekom. Týmto spôsobom odstránite všetky slabo držiace vlákna, ktoré by inak mohli skončiť na stenách. Valček musí byť potom dobre vyžmýkaný a potom použitý na farbenie bez ďalšieho sušenia.

5. Použite tónovanú základnú farbu

Vytmelené plochy sú často viditeľné po aplikácii bieleho základného náteru. Je to preto, že vyrovnávacia hmota vytiahne vlhkosť z farby a tak vytvára bledšie škvrny. Riešením tohto problému je namiesto bielej farby použiť tónovanú základnú farbu. Ak plánujete farbu neutrálnej farby, vyberte aj neutrálnu základnú farbu. Dôležité je len to, aby podkladový odtieň podobný vrchnému a správne riešenie konzultujte s predajcom.

6. Zmiešajte farbu

V závislosti od veľkosti priestoru, ktorý chcete maľovať, môžete potrebovať viac balení farby. Nie je žiadnym tajomstvom, že aj odtieň rovnakej farby toho istého výrobcu sa môže líšiť, od jednej dávky k druhej. Pred lakovaním je preto potrebné zmiešať požadované množstvo v jednej nádobe, aby ste zabezpečili homogénnosť.

7. Maľujte namočeným valčekom alebo štetcom

Väčšina z nás má zvyk valček alebo štetec po namočení otrieť o hranu obalu alebo vedro s farbou a tak odstrániť prebytok farby. Profesionál namočí každú stranu valčeka alebo štetca a jemne ju obtrie o vedro a tak má na svojom náradí rovnomerné množstvo postačujúce na maľovanie.

8. Začnite maľovať od stropu

Ak maľujete celú miestnosť, hlavným pravidlom je, že najskôr namaľujeme strop. Tým sa zabraňuje znečisteniu stien striekaním alebo stekaním farby zo stropu.

9. Dokončite jednu stenu skôr, ako začnete maľovať druhú

Maľovanie všetkých kútov miestnosti a prechod na steny sa zdá byť jednoduchý. Ak však chcete, aby miestnosť vyzerala bezchybne, ošetrite každú stenu zvlášť. Rozdiel vo vzhľade stien je spôsobený tým, že farby aplikované štetcom a farby aplikované valčekom majú rozdielnu štruktúru. Preto je potrebné najprv naniesť do kútov farbu štetcom a potom ju rovnomerne rozvaľkať valčekom. Tak sa farba spojí a zaschne v rovnakom čase.

10. Farbu zo znečisteného skla očistite žiletkou

Zvyšky farby na okenných sklách sú počas maľovania bežné, ale nebojte sa, pretože farba je zo sklaľahko odstrániteľná. Nedotýkajte sa jej, keď je vlhká, jednoducho ju zoškrabnite pomocou obyčajnej žiletky, keď vyschne.

Urob si sám

Fasáda domu

Fasáda je prvá vec, ktorá odhaľuje charakter domu a jeho obyvateľov, preto nie je prekvapujúce, že rozhodovania o výbere fasády trvajú veľmi dlho. Odráža individualitu obyvateľov a tvorivú estetiku návrhárov, ktorí chcú, aby fasáda čo najdlhšie odolávala mechanickému poškodeniu a vyblednutiu od slnka. Avšak aj tá najkrajšia fasáda sa v jednom okamihu prirodzene opotrebuje. Tomuto procesu sa nedá zabrániť, ale môžeme obmedziť faktory, ktoré urýchľujú opotrebovanie.

Mnoho ľudí má dilemu, ako vybrať farbu, ktorá bude dobre zapadať do okolitého prostredia, nebude dráždiť susedov, ale napriek tomu bude odrážať individualitu a jedinečnosť domu. Taktiež moderné tmavo sfarbené fasády musia spĺňať technické požiadavky na to, aby bol vplyv času čo najmenej viditeľný. Absorpcia slnečného žiarenia je dôležitá aj z hľadiska energetickej účinnosti.

Hoci neutrálne farby sa môžu v prípade fasádnych farieb zdať obyčajné, stále sú praktické z mnohých dôvodov. Neutrálne farby sú oveľa jednoduchšie a menej riskantné, lepšie zapadajú do akéhokoľvek okolia, vyzerajú dobre takmer v každom prostredí a ľahko sa čistia. Keď sa nečistoty nahromadia na dome namaľovanom neutrálnou farbou, nie je to také viditeľné ako v prípade domu, ktorý je namaľovaný intenzívnou alebo veľmi tmavou farbou.

Či bude farebný tón nejakej fasády stabilný, najviac závisí od podmienok prostredia a zloženia použitých materiálov v konečnej vrstve. Povrchy budov sú z ich vonkajšej strany vystavené prírodným podmienkam. Svoje stopy zanecháva ako slnko, zrážky a kondenzát, tak aj zmeny teploty a vplyv škodlivých látok. Pritom je dôležité vedieť: čim tmavší je farebný tón, tým viditeľnejšie je opotrebovanie. Vlhkosť je nositeľom kyslých iónov, ktoré spôsobujú koróziu výstuže a taktiež nečistôt, ktoré sa usadzujú najmä na povrchu fasády - vyššia vlhkosť spôsobuje rast mikroorganizmov (plesne, riasy, machy) atď. Tento prirodzený proces starnutia možno spomaliť rôznymi nátermi, ktoré sa aplikujú na fasádu.

Naučte sa správne vyhladzovať steny

Po vyhladení steny možno naniesť farby či tapety alebo iný podobný povrch steny. K tomuto postupu možno pristupovať niekoľkými spôsobmi v závislosti od vami požadovaného typu dokončovacích prác. Pred začiatkom vyhladzovania musíte presne vedieť, čo budete chcieť naniesť na svoje vyhladené steny, aby sa dosiahol požadovaný účinok. Toto je veľmi dôležité, pretože sa používajú rôzne typy vyrovnávacích hmôt, ale aj techniky ich nanášania.

Prečo je vyhladzovanie veľmi dôležité?

Počas obnovy, rekonštrukcie či odstraňovania podkladov vznikajú nerovnosti, poškodenie starých podkladov, takže vyhladzovanie stien je dôležitá práca. Prichádza na rad pred použitím akejkoľvek farby, aby sa nerovnosti opravili a steny ošetrili aj do budúcnosti.

Postup vyhladzovania stien

Pri každej maliarskej a natieračskej práci je príprava steny prvá vec, ktorú treba urobiť. V prípade, že je stena špinavá, je veľmi dôležité očistiť ju. Na čistenie stien sa najčastejšie používa draselné mydlo rozpustené v teplej vode. Až po očistení a vyschnutí stien môžete pristúpiť k ich vyhladzovaniu.

Vyrovnávacia hmota

Pri vyhladzovaní stien prvá vrstva vyrovnávacej hmoty musí mať hrubšiu štruktúru, ako všetky ďalšie. Túto zmes urobíme pomocou nástavca na vŕtačku podobného metličke alebo mixérom zmiešaním vody a už pripravenej zmesi. V prípade, že sú nerovnosti väčšie, je nutné naniesť hrubšiu vrstvu, takže v tomto prípade samotná zmes musí byť hustejšia.

Príprava vyrovnávacej hmoty

Po dodržaní návodu výrobcu a dostatočne dlhom miešaní, počas ktorého sa vyrovnávacia hmota stane úplne homogénnou, je veľmi dôležité, aby ste ju nechali postáť približne 15 minút, aby zreagovali všetky aditívne látky v získanej zmesi. Následne je potrebné zmes znovu premiešať a až potom začať s nanášaním.

Nanášanie vyrovnávacej hmoty

Hmota sa nanáša hladidlom, ktoré sa ťahá šikmo po stene, čím sa rovnomerne roztiehne. V druhej ruke môžete držať stierku, ktorou môžete zbierať hmotu, ktorá sa vám roztiahla po nástroji a tým znovu naniesť hmotu na určité body.

Brúsenie

Po nanesení a vyschnutí prvej vrstvy je na rade brúsenie. Brúsenie sa vykonáva kruhovými pohybmi, jemnejším brúsnym papierom, čim sa odstránia nerovnosti a prebytok stierky zo stien. Po dokončení tohto postupu je nutné znovu stenu impregnovať, aby sa druhá vrstva čo najlepšie spojila.

Druhá vrstva vyrovnávacej hmoty

Druhá vrstva vyrovnávacej hmoty sa pripravuje rovnako ako prvá, ale tentoraz musí byť o niečo redšia. Slúži na vyplnenie jamiek a nerovností, ktoré zostali po prvej vrstve. Po nanesení druhej vrstvy omietky a jej vyschnutí je opäť na rade brúsenie, po ktorom by mala byť stena úplne rovná, bez vypuklín a priehlbín.

V prípade, že nie ste spokojní a zdá sa vám, že ste nedosiahli uspokojivý vzhľad steny, celý proces môžete zopakovať ešte raz, ale s ešte redšou vyrovnávacou hmotou. Po vyhladení môžete začať maľovať steny požadovanou farbou, ale až vtedy, keď sú steny úplne suché. Na všetkých obaloch vyrovnávacej hmoty je uvedená požadovaná doba schnutia, ideálny čas je dva až osem hodín.

 

Otázky a odpovede

Zástenu novej kuchyne by som chcela obložiť stránkami komiksu Alan Ford. Logicky sa objavuje problém: Ako tento výtvor ochrániť pred vlhkosťou, teplom a tukom? Premýšľali sme o prekrytí sklom, ale je tu možnosť kondenzácie a vstupu hmyzu do vzduchovej dutiny, alebo o tlači na sklo, ale tá je dosť drahá. Zaujíma ma, či je možné komiks pretrieť Top Gloss alebo iným náterom, ktorý vytvorí na papieri film a ochráni ho po celé roky a zároveň bude tepelne odolný a ľahko umývateľný?

Vážená pani,

ďakujeme za otázku. Top gloss bol testovaný na papierových tapetách na steny a výsledok bol dobrý, nevznikli škvrny, prechody, oddelenia a podobne. V prípade novinového papiera je situácia zložitejšia. Top gloss zanecháva dojem vlhkosti, takže by váš komiks stále vyzeral mokrý. Či pri natieraní okrem toho dôjde aj k rozpúšťaniu tlače, vážne nevieme, netestovali sme to.

Zostáva ešte aj problém údržby, ktorá rozhodne nie je rovnaká pre natretú stenu a natretý novinový papier. Predpokladám, že budete mať veľa problémov pri realizácii tejto požiadavky.

Podľa mňa je sklo lepším riešením, možno by ste sa mohli poradiť s výrobcami skla do kuchyne, ako zabrániť vniknutiu hmyzu a kondenzátu.

Ak potrebujete akékoľvek informácie, sme Vám k dispozícii.

Premýšľam o namaľovaní stien v kúpeľni namiesto kladenia keramického obkladu (okrem sprchy). Máte v ponuke produkt, ktorý by vyhovoval tomuto účelu, a čomu by sme mali venovať pozornosť?

Vážená pani,

žiaľ, vo svojom sortimente nemáme výrobok určený výhradne na tento druh účelu. Produkt, ktorý ponúkame, pre viac zaťažené a „náročné“ oblasti je Latex strong matný/polomatný/lesklý, ale nemôžem Vám zaručiť, že bude spĺňať vaše požiadavky, vzhľadom na to, že ide o veľké množstvo pary.
Prípadne by sa dalo pouvažovať o hydroizolácii, ale tú takisto nemáme v sortimente, tak navrhujeme, aby ste to ešte konzultovali s niekým iným.

Ak existuje niečo, čim Vám môžeme pomôcť, neváhajte nás kontaktovať.

Mám dubové stupnice na vonkajších schodoch, ktoré sú chránené povrchovou úpravou Hempel, ktorá už je nevyhovujúca. Povedali mi, že ak niekto vie, ako ochrániť vonkajšie dubové stupnice, ste to vy, preto Vás žiadam o radu, aké nátery sa používajú v mojom prípade?

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku, ale bohužiaľ nemáme náter, ktorý by bol vhodný pre daný účel.
Nátery, ktoré môžeme odporučiť na vonkajšie použitie a ich cieľom je ochrana dreva, nie sú odolné voči oteru a nie sú vhodné pre stupnice.
Vzhľadom k tomu, že ste predtým mali náter Hempel, kompatibilita systému s náterom, ktorý by prišiel na dubové stupnice, je otázna.

Nedávno som uložil cementový poter (CEMENTOVÝ POTER SAMOBORKA 20) v komore o ploche 15 m2. Nemám v úmysle pokladať podlahovú krytinu, teda dlaždice a podobne. Povrch chcem impregnovať proti absorpcii vyliatej tekutiny a mechanicky spevniť nanesením vášho produktu, teda premaľovaním. Bol mi odporučený BELTONTON. Špecifikácia uvádza, že náter je odolný voči oteru. Predpokladám, že ide o oter v dôsledku bežnej chôdze, čo v mojom prípade úplne stačí. Prosím, aby ste mi to potvrdili. Akú má chemickú rezistenciu voči určitým kvapalinám (nafta atď.)?

Dobrý deň,

Betonton je akrylová farba, ktorá je pôvodne určená na ochranu betónových a fasádnych povrchov, ale na väčšie zaťaženie, aké potrebujete, sa neodporúča. Vo Vašom prípade je potrebná farba trochu odolnejšia od Betonton-u. Z nášho sortimentu výrobkov Vám na to môžeme ponúknuť Kemepox impregnáciu v jednej vrstve a Kemepox Mastic vo 2 vrstvách ako vrchný náter. Týmto spôsobom docielite odolnosť, akú potrebujete. Aby ste lepšie pochopili, o akom druhu výrobkov hovorím, v prílohe Vám posielam technické informácie o výrobkoch.

Dobrý deň,

na vašej stránke, kde sú popísané charakteristiky emailového laku „KEMOLUX“ na drevo a kov, som nenašiel údaj, ktorý ma zaujíma. Zaujíma ma, na akú maximálnu teplotu podkladu sa dá použiť, pretože chcem ním namaľovať tepelnú pec.

Dobrý deň,

Kemolux emailové laky sú tepelne stabilné do 80 °C (svetlé odtiene) alebo do 120 °C (tmavé odtiene). V prípade, že teplota tepelnej pece bude do tejto teploty, môžete použiť Kemolux email lak.

Ak chcete tepelne odolný náter, môžeme Vám ponúknuť iba Termostal 400 strieborný (odolný do 400 °C) alebo Termostal 600 čierny a strieborný (odolný do 600 °C).

Potrebujeme tie najlepšie prostriedky k ochrane nábytku z dubového dreva pre vonkajšie použitie.

1. Prostriedok na blokovanie tanínu?
2. Ochrana dreva proti UV žiareniu, vlhkosti, dažďu, alkoholu, krému...?

Ide o nábytok pre pohostinský podnik, kde sme začali s prevádzkou a teraz hľadáme najlepšiu ochranu.

Dobrý deň,

každé drevo je prírodný materiál a ako taký je citlivý na poveternostné vplyvy a najviac na UV žiarenie, ktoré ničí štruktúru dreva a zanecháva menšie alebo väčšie praskliny na jeho povrchu.

Voda vo forme dažďa alebo vlhkosti preniká do vzniknutých trhlín a spôsobuje rozklad dreva. Proces degradácie ďalej urýchľujú aj iné vonkajšie vplyvy, ako je teplota vzduchu. V závislosti od dĺžky vystavenia začne drevo blednúť, až sa nakoniec úplne rozpadne.

Na ochranu záhradného nábytku z dubového dreva sa odporúčajú oleje s pridanými UV filtrami, ktoré bude blokovať UV žiarenie, a keďže je to olej, preniká hlboko do štruktúry dreva a bráni prenikaniu vlhkosti.

Olej tiež nezmení prirodzenú farbu dreva, ktoré bude vyzerať ošetrené.
Olej je však potrebné obnoviť raz ročne za účelom optimálnej ochrany.

Bohužiaľ, v našej ponuke nemáme olej, ktorý by bol vhodný pre záhradný nábytok.

Dobrý deň, na koho sa má obrátiť nespokojný zákazník? Kúpili sme v obchode Color v Pleternici Váš výrobok ALGENON PLUS na sanáciu plesní a rias, nastriekala som pred 5 hodinami steny a produkt nevykazuje žiadny účinok, aj keď som dodržala všetky postupy, ako je popísané! Neviem, prečo sú v predaji výrobky, ktoré majú účinok, ako keby som stenu nastriekala vodou. A nezaplatila som 3 kn (40 centov), ale 33 kn (4,5 Eur), čo je pre mňa veľa.

Vážená pani,

chápeme vašu nespokojnosť s výsledkom, pretože ste očakávali, že pleseň po postreku zmizne. Algenon však nie je produkt na báze chlóru, pretože tieto produkty ničia pleseň iba na povrchu, ale neničia podhubie v stene a takto získate len dočasné riešenie. Algenon vyrieši problém plesní na dlhú dobu, pretože funguje na báze biocídov, ktoré prenikajú do steny a ničia podhubie. Aby to fungovalo, musí byť stena, ktorú striekate, suchá, a po postreku treba pred maľovaním počkať 24 hodín. Povrchovú pleseň treba pre najlepší účinok pred maľovaním mechanicky umyť a odstrániť zo steny. To, čo ste chceli, teda aby bola Vaša stena po nastriekaní biela, možno dosiahnuť akýmikoľvek prostriedkami na báze chlóru (bielidlo, Domestos atď.).
Dúfam, že sme Vám pomohli...

Ak potrebujete akékoľvek informácie, sme Vám k dispozícii.

Prosím, mohli by ste mi odpovedať na otázku, či farba Kemopol premium, keď sa ňou nafarbí stena, pôsobí dojmom, ako keby bola namaľovaná plastom? Nie som si istá, čo kúpiť, Kemopol plus alebo Kemopol premium, ale nechcem, aby to vyzeralo ako plast na stene.

Vážená pani,

stena natretá Kemopol Premium v žiadnom prípade nepôsobí plastovo, ale napriek tomu sa jedná o vysoko kvalitnú farbu s vysokým podielom spojiva, ktoré jej dáva umývateľnosť (trieda II). Kemopol Plus je farba s menším podielom spojiva a odolnosťou voči suchému oteru, ale nie voči umývaniu. Preto by som Vám odporučila Kemopol Plus, ak okrem uvedeného nemáte žiadne ďalšie požiadavky na farbu.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať.